Jak ocieplić wnętrze dodatkami?

Jak ocieplić wnętrze dodatkami?

2022-11-01 10:20:55

Dom to miejsce, w którym odpoczywamy i regenerujemy siły. Warto zadbać o to, aby jego wystrój wprowadzał nas w stan relaksu.

Jak uzyskać efekt domowego ciepła nawet w najbardziej surowym salonie czy sypialni?

Oto kilka naszych wskazówek, które dodatki pomogą Ci wyczarować przytulną przestrzeń we własnych czterech kątach!

Wybieraj naturalne materiały

Naturalne dodatki to jedna z najskuteczniejszych aranżacyjnych metod na uzyskanie efektu ciepłego, przytulnego wnętrza. Meble, wazony, ramki, doniczki czy szkatułki – jeśli ozdabiasz swoje wnętrze, sięgaj po te, które są wykonane z drewna. Sielski i zaciszny klimat salonu czy sypialni otrzymasz także, wykorzystując naturalną wełnę. Siedzisko na krzesło, kocyki, narzuty czy dywan z owczej skóry przywołują wspomnienie gór – ognisk, pięknych krajobrazów, gorącej czekolady oraz długich rozmów z bliskimi. Podobnie przytulny charakter uzyskasz, wybierając materiały lniane, bawełniane, a nawet kaszmirowe. Otrzymany w ten sposób efekt otulenia i ukojenia jest nie do podrobienia. W 100% naturalne materiały zachęcają nie tylko designem. Są również w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny. Świetnie sprawdzają się w domach alergików.

Sięgaj po tekstylia w ciepłych odcieniach

Już na lekcjach plastyki poznajemy, czym są ciepła oraz zimna gama kolorystyczna. Jeśli chcesz nadać wnętrzom przytulnego charakteru, wybieraj dodatki z cieplejszej gamy kolorów. Głębokie brązy, czerwienie, rudości, pomarańcz, żółty, ale także beże lub nawet bordo – wszystkie te barwy sprawią, że urządzany pokój będzie dawał wrażenie przytulności i ciepła. Zasadę tą możesz wykorzystać przy siedziskach na krzesła, zasłonach, poduszkach czy kocach. Sprawdzi się także podczas dobierania koloru ścian, mebli lub dywanów. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym może być również zastosowanie zasady kontrastu. Ciepłe dodatki wybijają się jeszcze mocniej na nieco chłodniejszym tle. Dywan z owczej skóry na śnieżnobiałych panelach? Żółty zasłony na tle szarej ściany? Nie bój się eksperymentować! Wybierając kombinacje kolorystyczne, pamiętaj, że po im zimniejsze kolory sięgasz, tym surowsze staje się Twoje wnętrze.

Pamiętaj o świetle w ciepłych barwach

Nawet najbardziej sielankowy charakter wnętrza może „zabić” zimne światło żarówki. Barwa światła w pomieszczeniu potrafi całkowicie odmienić jego klimat. Ciepłe oświetlenie daje światło, które swoim kolorem przypomina blask świecy, lub ognia żarzącego się w kominku. Tworzy nastrojowy klimat, jest łagodne i nie razi w oczy, dzięki czemu ułatwia relaks. Sypialnia, salon czy kuchnia wypełnione subtelnym ciepłym światłem, od razu budzą miłe skojarzenia. Dobre jedzenie, ciepła herbata, długi seans filmowy i rozmowy do rana – odpoczywanie w przestrzeni, która przypomina Ci o takich chwilach to czysta przyjemność. Obawiasz się, że ciepłe żarówki osłabiają widoczność (np. podczas czytania)? Ciekawym rozwiązaniem są tutaj lampy, których barwę i natężenie światła możemy regulować własnoręcznie.

Ciepłe wnętrza kochają kwiaty

Pamiętasz rozłożyste paprocie, których szerokie liście opadały na regał u babci? A może parapet u mamy zapełniony storczykami i bujnym geranium? Wszyscy potrzebujemy kontaktu z naturą – kwiaty doniczkowe są na tę potrzebę najlepszą odpowiedzią. Badania wykazują, że kolor zielony pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy: pozwala nam się zrelaksować i pozbyć się stresu. Nic więc dziwnego, że zielone, domowe dżungle tworzą klimat odpoczynku i beztroski. Regały czy parapety wypełnione roślinkami ocieplą nawet najbardziej industrialny design. Wyjątkowego uroku wnętrzom dodają również makramowe kwietniki, ręcznie malowane doniczki czy mikro lasy zamknięte w słoikach. Poza żywymi kwiatami warto rozważyć także roślinne printy: pościel, poduszki, obrazy, wazony, a nawet tapetę z kwietnym motywem. Fenomenalnie urozmaicą i optycznie ocieplą przestrzeń.

Doceń magię rękodzieła

Mimo iż galerie zwykle kojarzą się z zimnymi, marmurowymi wnętrzami to salon czy sypialnia wypełnione sztuką nabierają wyjątkowo przytulnego klimatu. Masz dywan z owczej skóry, który jest pamiątką z wizyty na Podhalu? Znalazłeś wyjątkowy malunek w drewnianej ramie na targu staroci? Przywiozłeś drewnianą figurkę z zagranicznej wycieczki? A może sam potrafisz rzeźbić z gliny? Wykorzystaj to! Każdy taki przedmiot z duszą sprawi, że pomieszczenie wypełni się historiami i wspomnieniami. Wnętrza odzwierciedlające charakter domowników są niczym zaproszenie do długiej rozmowy z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni. Dodatki wykonane własnoręcznie tworzą ciepłą, przytulną atmosferę, która zachęca do relaksu.

Poduszki, koce i pledy

Duża ilość tekstyliów wpływa na przytulny odbiór wnętrza. Ich miękkość oraz delikatność dokładnie odzwierciedlają cechy nastrojowego pomieszczenia. Poduszki w różnych kształtach i kolorach czy ciężkie, grube koce przydają się nie tylko jesienią lub zimą. Narzuty, pledy, dywany czy siedziska na krzesła docenią osoby zmęczone lub przepracowane. Obecność różnych struktur, faktur i splotów materiałów wizualnie ociepla salon czy sypialnię. Wejście do takiego pomieszczenia można porównać do nałożenia ulubionego swetra – otulenie miękkością, rozgrzanie i wygoda gwarantowane.

Unikaj pustych przestrzeni

Chociaż to wbrew popularnemu dziś minimalizmowi, pozostawianie pustych przestrzeni czy ścian nie pomoże w ociepleniu wnętrza. „Gołe” ściany, niezapełnione regały, puste parapety oraz kąty w pomieszczeniu zazwyczaj dają efekt surowości i zimna. Zastanawiasz się, czym wypełnić półki w otwartej szafce? Umieść tam rodzinne zdjęcia lub pamiątki. Pustą ścianę możesz ozdobić plakatem, obrazem, gobelinem lub naścienną półką. Niewykorzystany kąt pokoju warto przeobrazić w nastrojowy kącik czytelniczy – wystarczy wygodny fotel, stojąca lampa i półka pełna ulubionych książek. Porozstawiaj też miękkie pufy i podnóżki. Pomieszczenie nabierze przytulnego wyrazu, a Ty jednocześnie zyskasz dodatkowe miejsce dla gości.

Sprzęty użytkowe w przytulniejszym wydaniu

Kable, ładowarki czy nawet same sprzęty RTV mogą zaburzać przytulny odbiór pomieszczenia. Co z tym zrobić? Kable warto schować, wykorzystując listwy przypodłogowe lub naścienne. Praktycznym i prostym rozwiązaniem jest również wykorzystanie przedłużacza. Same sprzęty, takie jak głośniki czy telewizor, warto ustawiać na szafkach i regałach z drewna. Równie ważne jest tło, na którym znajduje się elektronika. Ściana, na której stoi lub wisi telewizor, stanie przytulniejsza, kiedy zawiesisz na niej obrazy, plakaty lub kwietniki. Biurko z laptopem będzie się lepiej prezentować w towarzystwie małej roślinki i designerskiej lampki.

Stworzenie ciepłego, przytulnego wnętrza w głównej mierze zależy od kolorów i wzorów, na jakie się zdecydujesz. Często, aby nadać pomieszczeniu przyjemniejszego nastroju, wystarczy drobna zmiana: nowe żarówki, miękki dywanik, kilka poduszek czy ciekawy plakat. Zadbaj o szczegóły i przemień swoje wnętrze w miejsce wolne od stresu, przepełnione relaksem i spokojem. Mamy nadzieję, że ten artykuł sprawi, że to zadanie będzie znacznie łatwiejsze.


Polecane produkty:

https://vanuba.com/oferta/dywan-z-owczej-skory  

https://vanuba.com/oferta/siedzisko-na-krzeslo  

https://vanuba.com/produkt/skora-owcza-relugan-90-cm/1799