W terminie 21.06-8.07 przebywamy na urlopie. Zamówienia złożone od 21.06 będą wysyłane po 08.07.24 Przepraszamy za niedogodności.
Jak dobrać rozmiar pierwszych butów dla dziecka?

Jak dobrać rozmiar pierwszych butów dla dziecka?

2024-05-21 07:02:00
Wybór pierwszych butów dla dziecka to jeden z najważniejszych kroków w rozwoju malucha. Nie tylko wpływają one na jego komfort i bezpieczeństwo, ale również mają znaczący wpływ na rozwój prawidłowej postawy oraz zdrowie stóp. Aby zapewnić dziecku najlepsze warunki do nauki chodzenia, rodzice powinni znać kluczowe zasady doboru odpowiedniego rozmiaru obuwia. Zajrzyj do naszego wpisu i dowiedz się więcej na ten temat.

Jak mierzyć stopy dziecka do pierwszych butów?

Pomiar stóp dziecka jest fundamentalnym krokiem, który pozwoli na wybór idealnie dopasowanych pierwszych butów. Zaleca się, żeby mierzyć stopy dziecka pod koniec dnia, kiedy mogą być nieco spuchnięte od całodziennego aktywności. Pomiar najlepiej przeprowadzić, gdy dziecko stoi. Umieść kartkę papieru na podłodze przy ścianie i postaw na niej stopę dziecka, z piętą przylegającą do ściany. Następnie oznacz miejsce, gdzie kończy się najdłuższy palec. Do zmierzonej długości stopy dodaj około 1 cm luzu – to przestrzeń niezbędna dla prawidłowego rozwoju stopy i swobody ruchu palców. Powtórz pomiar dla drugiej stopy, ponieważ często zdarza się, że jedna stopa jest nieco większa od drugiej. Wybierając buty, zawsze kieruj się większą stopą.

Najczęstsze błędy przy wyborze pierwszych butów dla dzieci


Jednym z najczęstszych błędów przy wyborze pierwszych butów dla dzieci jest kupowanie obuwia “z zapasem” – może wydawać się ekonomiczne, ale jest niewskazane z punktu widzenia rozwoju stóp dziecka. Zbyt duże buty nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla stopy, co może prowadzić do niewłaściwej postawy i nawet deformacji.

Innym błędem jest wybieranie butów o niewłaściwej szerokości – mogą uciskać stopę lub nadmierne się przesuwać. Należy także unikać butów z twardymi podeszwami, które ograniczają naturalne ruchy stopy, a tym samym mogą hamować prawidłowy rozwój. Lepiej też unikać butów wykonanych z nieoddychających materiałów, które mogą przyczyniać się do powstawania grzybic i innych infekcji skórnych.

Wskazówki do wyboru idealnych pierwszych butów

Jakie buty dla dziecka wybierać? Przede wszystkim te wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, takich jak skóra czy wysokiej jakości tkaniny, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i komfort termiczny. Podeszwa butów powinna być elastyczna i antypoślizgowa, by ułatwić dziecku bezpieczne stawianie pierwszych kroków, jednocześnie umożliwiając naturalny ruch stopy. Buty powinny posiadać również solidne zapięcie, takie jak rzepy czy sznurówki, które zapewnią stabilność, ale też łatwość w zakładaniu i zdejmowaniu obuwia przez dziecko. Nie zapominaj o odpowiednim marginesie miejsca na palce (około 1 cm), który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju stopy. Dobrym pomysłem jest również regularne sprawdzanie rozmiaru stopy dziecka, najlepiej co trzy do czterech miesięcy, by upewnić się, że buty nadal są odpowiednie dla rosnących stóp malucha.

Przegląd zalecanych marek i modeli pierwszych butów

Wśród polecanych marek pierwszych butów dla dzieci na szczególną uwagę zasługuje Vanuba, znana z produkcji ręcznie wykonanego obuwia ze skóry, która zapewnia wysoki komfort i jakość. Buty Vanuba, szczególnie paputki czy modele do przedszkola, stanowią idealne rozwiązanie dla młodych użytkowników. Wykonane z naturalnej skóry buty cechują się doskonałą trwałością i elastycznością, co kluczowe dla bezpiecznego i stabilnego chodzenia. Dodatkowym atutem jest ocieplenie z naturalnej owczej wełny, które zapewnia ciepło i utrzymanie optymalnej temperatury stóp, niezwykle ważne zwłaszcza w chłodniejsze dni.

Dzięki temu dziecięce stopy pozostają suche i ciepłe, co sprzyja zdrowemu rozwojowi i komfortowi noszenia! Kapcie dla dzieci do przedszkola i inne buty Vanuba są również estetycznie wykonane, co czyni je atrakcyjnym wyborem zarówno dla rodziców, jak i dzieci, ceniących styl i funkcjonalność. Wśród modeli dostępnych na rynku wiele rodziców sięga też po buciki ortopedyczna oraz tzw. “barefoot”, czyli minimalistczne, wyróżniające się bardzo cienką, elastyczną podeszwą.

Dobór odpowiednich pierwszych butów dla dziecka to inwestycja w jego zdrowy rozwój i komfort. Pamiętając o kilku kluczowych zasadach – odpowiednim rozmiarze, jakości materiałów i elastyczności podeszwy – możesz zapewnić swojemu maluchowi najlepsze wsparcie na każdym etapie jego wzrostu. Nie bój się pytać o pomoc specjalistów w sklepach z obuwiem dziecięcym i zawsze sprawdzaj, jak buty leżą na stopie dziecka, aby każdy jego krok był krokiem w dobrym kierunku.

Polecane produkty:
https://vanuba.com/produkt/kapcie-skorzane-dzieciece-oxford-musztarda/1598
https://vanuba.com/produkt/kapcie-skorzane-dzieciece-kiko-bez-bez/1592
https://vanuba.com/produkt/kapcie-skorzane-dzieciece-peppin-turkusowe/1814
https://vanuba.com/produkt/kapcie-dzieciece-lambi-bezowe-26-30/1606