Jak dbać o stópki dziecka?

Jak dbać o stópki dziecka?

2022-11-01 10:20:55

O stópki dziecka należy dbać praktycznie od pierwszych chwil po narodzinach. Pełnią one wiele istotnych funkcji. Zaniedbanie ich prawidłowego rozwoju może powodować szeroko idące konsekwencje w późniejszym, dorosłym życiu. Uważa się, że pierwszy rok życia malucha jest kluczowy dla jego sprawności psychoruchowej. 80% dzieci rodzi się ze zdrowymi stópkami. Jednak co czwarte dziecko ma wady stóp i kolan, a tylko u 20% dorosłych są one w pełni zdrowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie wybór nieodpowiedniego obuwia w wieku dziecięcym. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi i wyedukowani w tej kwestii. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia dziennego oraz kapci do domu. Z artykułu dowiesz się, jak sprawić, aby stópki maluszka były szczęśliwe.

Jakie funkcje pełnią stopy w układzie kostnym, stawowym i mięśniowym?

Stopy w organizmie pełnią szereg ważnych funkcji: przemieszczania (lokomocji), amortyzacji oraz stabilizacji. Dodatkowo do stopy przylega aż 20 mięśni. Stopy chronią także wyżej położone narządy ruchu, w tym stawy skokowe, kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup. Aby sprostać tym wszystkim rolom, stopa musi być zdrowa i zadbana.

Co musisz wiedzieć o stopie brzdąca?

Swoboda ruchu małych stópek niemowlaka nie powinna być niczym ograniczona, ponieważ już od pierwszych dni życia przygotowują się do chodzenia i są w tym okresie wyposażone w ogromną ilość receptorów ruchu. Powinniśmy pozwolić im na swobodne kopanie np. o łóżeczko. Z tego względu buty dla maluszków do 4-5 miesiąca są zupełnie zbędne. Leżący bobas ich nie potrzebuje, ponieważ niczemu w tym okresie nie służą. A mogą jedynie zaszkodzić, ponieważ niepotrzebnie krępują ruch stopy i zaburzają jej naturalne etapy rozwoju. Przydadzą się one dopiero przy nauce chodzenia. Leżącemu noworodkowi nie powinno się również zakładać skarpet z usztywnianą podeszwą. Takie antypoślizgowe skarpetki, również przydadzą się dopiero przy nauce chodzenia. Warto pamiętać, aby wystrzegać się przed zbyt ciasnymi lub za krótkimi ubrankami np. typu body, które krępują ruchy nogi i stopy. Stopy dziecka rozwijają się aż do 8 roku życia, dlatego szczególnie w tym okresie powinniśmy zwracać uwagę na wygodne obuwie, ponieważ są w tym okresie szczególnie wrażliwe na zniekształcenia.
Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby stopy niemowlaka były zdrowe?
Nie ma tutaj specjalnych ćwiczeń, a raczej czynności, które rodzice wykonują instynktownie jak np. głaskanie, chuchanie, dmuchanie, całowanie, podgryzanie i masowanie dłońmi. Dodatkowo warto masować stopy maluszka piłeczkami, maskotkami lub innymi zabawkami. Stopy doświadczają wtedy różnych bodźców i obciążeń, tak ważnych dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Jakie buciki wybrać do nauki chodzenia?

Buciki zakładamy dziecku dopiero w monecie kiedy stawia swoje pierwsze kroki. Na jakie warto się zdecydować? Pierwsze obuwie wybierzmy najlepiej spośród tych sięgających do kostki, z usztywnionym zapięciem, aby stabilizowały stopę i nie zsuwały się podczas pierwszych harców. Musimy pamiętać, żeby pierwsze buciki przytrzymywały dobrze piętę, ale jednocześnie nie utrudniały zginania podczas zabawy. Na pierwsze kroki dobrze się sprawdzą buciki z miękką podeszwą, która będzie się swobodnie zginała. Ważny jest również szeroki czubek butów, aby pozostawić swobodę ruchu małym paluszkom. Świetnie się tutaj sprawdzą paputki dla niemowląt np. kapcie dziecięce KIKO. Ręcznie robione, naturalne, skórzane kapcie z hipoalergiczną, owczą wełną wewnątrz są miękkie i lekkie, a także przyjazne dla wrażliwej skóry największych wrażliwców, w tym skłonnych do alergii. Nadadzą się do chodzenia i do wózka. Posiadają wygodne zapięcie na rzep, które  idealnie dopasowuje się do małej stopy dziecka, ale też zapewnia wygodne, bezproblemowe zakładanie i zdejmowanie. Takie rozwiązania są bezpieczne i komfortowe dla małej stópki. Oddychający materiał zabezpiecza przed zapoceniem stopy nawet podczas największych psot i figli.
Czy skórzane kapcie sprawdzą się dla najmłodszych domowników?
Skórzane kapcie są szczególnie doceniane w okresie jesienno-zimowym, ponieważ grzeją stopy podczas najmroźniejszych dni i nadają się dla największych zmarzluchów. Stopa swobodnie w nich oddycha, nie ma potrzeby zakładania do nich nawet skarpet. Świetnie się sprawdzą na gołą stopę. Nie jest to jednak produkt tylko na jeden sezon, ponieważ zastosowanie owczej skóry powoduje odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, przez co zapewnia przyjemny chłód latem.

Czy zdrowe jest chodzenia maluchów boso?

Często powtarzane stwierdzenie, że dziecko powinno chodzić jak najczęściej boso w tym po domu, czy po mieszkaniu jest mitem. Owszem powinniśmy zapewnić małym stopom pracę na trójwymiarowej płaszczyźnie, ale dotyczy to jedynie naturalnego podłoża, czyli np. trawy parku lub piasku na plaży. Dziecko chodząc po twardych i zimnych panelach, czy płytkach nie ma szans na pracę stopą, na trójwymiarowej płaszczyźnie. Można powiedzieć, że chodzenie malucha boso po domu jest wręcz negatywne, ponieważ reakcje od twardego podłoża, które powstają podczas chodzenia, oddziałują negatywnie na stawy stóp, na kolana i wyższe partie ciała. Dodatkowo zmarznięcie małych stópek nie jest niczym przyjemnym. Kapcie dziecięce będą bardziej odpowiednie w tym przypadku.
Czy wygodne znaczy mało atrakcyjne?
Obecnie nie musimy iść na ustępstwa, ponieważ zdrowe i wygodne buciki spełniają wymagania najbardziej wymagających estetów. Kapcie dziecięce skórzane oprócz tego, że są w 100% bezpieczne dla maluchów, to jeszcze zachwycają swoim wyglądem w duchu slow fashion. Wytwarzane ręcznie, charakteryzują się doskonałą jakością. Naturalny i polski produkt gwarantuje ciekawy design, który pasuje do każdej stylizacji młodego modnisia. Tych bardziej eleganckich, podczas rodzinnych imprez oraz sportowych, kiedy dziecko bawi się i spędza czas z rówieśnikami. A co najważniejsze są bardzo wytrzymałe i komfortowe dla stopy. Ogromna ilość różnych wzorów i rozbudowana gama kolorystyczna trafi do każdego rodzica, a mięciutkie wnętrze buta sprawi, że dzieciaczek nie będzie chciał ich ściągnąć.

Jak wzmocnić stopy dziecka?

Niezbędne będzie zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki ruchu. Dostęp do wystarczającej ilość aktywności fizycznej ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój stopy dziecka. Opcji jest ogrom. Można pójść z dzieckiem na basen, pokopać piłkę w parku, wprowadzić elementy gimnastyki do zabawy, pójść na plac zabaw, gdzie są drabinki do wspinaczki lub zjeżdżalnie. Zapewnij też zabawę na naturalnym podłożu, gdzie dziecko może pobiegać boso.

Dbanie o stopy od pierwszych dni życia dziecka jest bardzo istotną kwestią i inwestycją w prawidłowy rozwój. Troskliwa opieka i zastosowanie się do powyższych zasad powinno zaowocować zdrową i odpowiednią postawą w późniejszych latach, a także w dorosłości. Wybierając buciki dobrej jakości, mamy pewność, że nie zrobimy krzywdy naszym pociechom. Równie ważne jest zapewnienie swobody ruchów stopy w okresie niemowlęcym oraz dostarczenie odpowiednich bodźców stopom. Nie zapominajmy również o ruchu, szczególnie ten na naturalnym podłożu boso przyniesie najlepsze efekty.

Nie masz pomysłu, jakie ubrania wybrać do chodzenia po domu, aby poczuć się swobodnie, komfortowo i modnie? Wybór odpowiedniej, domowej stylizacji nie jest wcale taki prosty i wymaga zapoznania się z kilkoma niezbędnymi zasadami. Poznaj je i stwórz wygodne outfity, które zachwycą Twoich domowników oraz Ciebie.